Plakaty filmowe – jakie są najlepsze?

plakaty z polskich filmówPierwotnie plakaty filmowe miały funkcję czysto informacyjną. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to nasi polscy graficy sprawili, że w zwykłym afiszu ludzie zaczęli dopatrywać się drugiego dna filmowej produkcji. To właśnie dzięki nim plakaty filmowe na stałe zagościły w popkulturze.

Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób lubi upiększać swoje pokoje i mieszkania plakatami filmowymi. Ale jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii, warto zasięgnąć nieco informacji na ten temat.

Polskie plakaty filmowe

Plakaty filmowe polskich artystów były często takie wymowne, że konkurowały z opiniami krytyków i recenzentów na temat filmowych dzieł. Plakat ten jego forma i przesłanie ewoluowała z czasem i urosła do rangi sztuki. To właśnie dzięki temu jeśli powiesimy na ścianie po latach od premiery, polski plakat, będzie on oddawał specyficzny klimat filmu, który reklamował.

Jakie są najsłynniejsze polskie plakaty filmowe?

Jeśli szukamy plakatów o niezapomnianym klimacie, które chcieli byśmy powiesić w domu to warto spojrzeć na plakaty polskich produkcji oraz na polskie plakaty zagranicznych odpowiedników. Do najciekawszych możemy zaliczyć na pewno:

  • „Poszukiwacze zaginionej Arki” Stevena Spielberga,
  • „Obywatel Kane” Orsona Wellesa,
  • „Lot nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana,
  • „Danton” Andrzeja Wajdy,
  • „Miś” Stanisława Barei,
  • „Seksmisja” Juliusza Machulskiego,
  • „Nie lubię poniedziałku” Tadeusz Chmielewskiego,

Plakaty do tych filmów tworzyli tacy giganci plakatu jak: Franciszek Starowiejski, Janusz Stanny, Jan Młodożeńiec, Eidrigevicius Stasys, Jakub Erol, Jerzy Flisak, Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Wojciech Fangoar, Wiktor Górka, Grzegorz Marszałek i inni.

Oczywiście mogą być plakaty, które nie zostały wymienione wyżej ale są równie dobre. Wiele zależy również od naszego odbioru indywidualnego oraz oczywiście od tego czy w ogóle dany film widzieliśmy. Ponadto polska szkoła plakatu nadal tworzy i pojawiają się nowe ciekawe i nietuzinkowe dzieła.