O czym należy pamiętać wybierając projekt domu jednorodzinnego?

O czym należy pamiętać wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Wybierając projekt domu jednorodzinnego trzeba pamiętać o dostosowaniu go do możliwości, jakie daje działka oraz potrzeb rodziny. Dom musi być funkcjonalny i praktyczny, a nie tylko ładny. Jak wybrać idealny projekt domu jednorodzinnego?

Dom dostosowany do stylu życia

Budowa domu jest inwestycją, która pochłania dużo pieniędzy oraz energii. Jest to wyzwanie logistyczne, które wymaga podejmowania wielu decyzji, które będą miały wpływ na całe życie rodziny.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego należy zastanowić się, jakie pomieszczenia powinny być w domu. Ile pokoi jest potrzebnych, czy dodatkowa sypialnia bądź gabinet są niezbędne? Czy garaż powinien znajdować się w bryle budynku czy lepiej, by był wolnostojący?

Bardzo ważnym pomieszczeniem jest kotłownia. Na jej umiejscowienie ma wpływ rodzaj paliwa, którym będzie ogrzewany dom. Warto pamiętać, że ogrzewanie może generować duży bałagan. Warto więc umieścić kotłownię tak, by brud nie przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych.

Estetyka domu

Niezmiernie ważnym elementem jest estetyka domu. Wybierając projekty domów jednorodzinnych nie sposób o tym zapomnieć.

Na wygląd budynku z zewnątrz ogromny wpływ ma dach. Dach dwuspadowy nie musi być nudny. Można go wzbogacić o takie elementy estetyczne jak lukarny, które dodatkowo mogą być wyposażone w balkon.

Dach wielospadowy jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ale koszt jego budowy jest dużo wyższy. Warto o tym pamiętać już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego.

Estetyka domu

Kolejnym elementem, który uatrakcyjni wygląd domu, jest taras. Budowa tarasu na południowej stronie domu gwarantuje ciągły dostęp do słońca. Należy jednak liczyć się z tym, że latem może być na tarasie naprawdę gorąco i potrzebne będzie dodatkowe zadaszenie w postaci markizy. Taras od południowej strony będzie miał najmniej słońca.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego z tarasem ze strony zachodniej możemy spodziewać się słońca późnym popołudniem aż do wieczora. Trzeba jednak pamiętać, ze strona zachodnia narażona jest często na silne wiatry. Wschodni taras jest idealny dla osób, które lubią poranny wypoczynek.