Czy uprawa paproci jest trudna?

W domu powinny być rośliny doniczkowe. Po pierwsze oczyszczają one powietrze. Po drugie tworzą przyjemny klimat, a po trzecie zwiększają wilgotność w pomieszczeniach. Do wyboru jest wiele gatunków roślin. Jedne są bardziej wymagające, a inne mniej. Niektóre rośliny preferują stanowiska nasłonecznione, a niektóre najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu. Do której grupy należy paproć? Jakie warunki są dla niej najlepsze?

Uprawa paproci w domu

Jedną z bardziej znanych roślin doniczkowych do domu jest paprotka. Jeszcze paręnaście lat temu rosła praktycznie w każdym mieszkaniu. Obecnie znów zyskuje popularność ze względu na swoje piękne liście. Paproć jest mało wymagającą rośliną, a więc nadaje się dla osób, które nie mają czasu, aby pielęgnować kwiaty. Doskonale rośnie w miejscach oddalonych od okna, gdzie jest światło rozproszone. Nie wolno absolutnie wieszać jej lub stawiać blisko grzejników. Paproć musi być dobrze nawadniana, ale dużo ważniejsze jest to, by w doniczce woda swobodnie mogła spływać do podstawki. Korzenie nie lubią stać w wodzie, gdyż szybko zaczynają gnić. Wiosną i latem można raz w miesiącu użyć nawozu przeznaczonego dla roślin doniczkowych. Jeśli ktoś o tym zapomni, to nie ma problemu. Paprotka świetnie sobie poradzi i bez nawozu. Warto też pamiętać, by nie narażać jej na duże zmiany temperatur.

Dlaczego warto kupić paproć do domu?

Kwiaty doniczkowe pięknie wyglądają. Tworzą swoisty klimat w mieszkaniu, dzięki czemu znacznie lepiej się śpi. Patrzenie na paprotkę lub inne rośliny może być też relaksujące. We wnętrzach, w których jest dużo kwiatów, znacznie szybciej można rozładować stres. Paproć jest mało wymagająca, a więc wystarczy ją postawić na komodzie lub powiesić na kwietniku na ścianie i podlewać. Rośnie przez wiele lat, a przy okazji oczyszcza powietrze. Z tego względu często jest umieszczana w sypialni i w salonie. Można też mniejszą odmianę postawić na biurku, gdzie się pracuje. Na pewno praca będzie efektywniejsza. Paprotki zwiększają też wilgotność w pomieszczeniach, a więc idealnie nadają się na sezon grzewczy. To piękne rośliny, które po prostu trzeba mieć w domu. 

Małe i duże paprocie domowe

Jest wiele odmian paprotek, dzięki czemu można mieć w domu mniejszy okaz, a także taki, który powinien stać bardzo wysoko, aby liście mogły swobodnie zwisać. Niektóre gatunki mają pofalowane liście, a inne przypominają pióra. Większość z nich jest stosunkowo łatwa w uprawie i radzi sobie praktycznie w każdych warunkach domowych. Jeśli ktoś wyjeżdża na dłuższy urlop, to powinien odpowiednio zadbać o roślinę przed wyjazdem. Oczywiście należy ją dobrze podlać. Można też wstawić doniczkę do dużej miski z wodą. Najlepiej jest poprosić sąsiada o pomoc, aby ten przyszedł raz w tygodniu i sprawdził, czy kwiaty mają sucho. W sklepach dostępne są też specjalne systemy do nawadniania, co jest bardzo dużym ułatwieniem. Jeśli ktoś często wyjeżdża, to warto zainwestować w taki sprzęt. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z kwiatów czy martwić się, że zwiędną.