Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak wielkie znaczenie ma dla nas obecność w naszym otoczeniu roślin. Nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, lecz dodatkowo przyczyniają się do lepszego i efektywniejszego wypoczynku, a także oczywiście poprawiają wygląd naszych domów. Co jednak bardzo ważne, poprawna hodowla roślin nie polega tylko na ich regularnym podlewaniu, lecz również zakupieniu dla nich właściwego rozmiaru doniczek.

Dlaczego wielkość doniczki jest tak istotna?

Wiele osób nie ma większego pojęcia o tym, jak powinno się dobierać wielkość doniczki do danej rośliny. Co więcej, duża grupa ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma wielkość danej donicy. Z jakiego zatem powodu powinno się przykładać do tego tak wielką uwagę?

Hodowana roślina to nie tylko to, co widzimy ponad ziemią, lecz również to, co kryje się w jej wnętrzu. Każda roślina do poprawnego wzrostu musi się w glebie zakorzenić, dzięki czemu może pobierać z niej nie tylko wodę, lecz również wszystkie inne wartości odżywcze i minerały. Jeśli zakupimy zbyt małą doniczkę, roślina nie będzie mogła wykształcić odpowiedniej wielkości korzeni, co oczywiście wpływać będzie na jej kondycję, a często może nawet doprowadzić do jej obumierania.

Co się stanie, jeśli kupimy zbyt dużą doniczkę dla danej rośliny? Sporo osób właśnie tak robi, aby zabezpieczyć się przed sytuacją nabycia zbyt małego rozmiaru. O ile małe doniczki na rośliny spowodować mogą zaburzenie rozwoju, tak zbyt duże wersje będą po prostu bardzo źle się prezentowały. Jeśli więc chcemy, aby roślina była nie tylko zdrowa, lecz również ładnie się prezentowała, koniecznie musimy zadbać o właściwy rozmiar doniczki, w której ją umieścimy.

Jak wybrać doniczkę na małe rośliny?

Często sądzi się, że zasada dobierania rozmiaru doniczki do rośliny jest prosta — mała roślina to mała doniczka. Takie myślenie prowadzić może jednak do wielu problemów w hodowli. Jak zatem powinna wyglądać poprawna technika doboru donicy?

Przyjmuje się, że doniczka powinna mieć średnicę o około 2-3 cm większą niż roślina. Zapewni to jej nie tylko odpowiednią przestrzeń na ukorzenienie, lecz dodatkowo spowoduje, że całość będzie się całkiem przyjemnie dla oka prezentowała.

Jaka powinna być doniczka dla dużej rośliny?

Czy ta sama zasada doboru doniczki do rośliny powinna być stosowana w przypadku roślin większych rozmiarów? Ogólnie tak, lecz na uwadze należy mieć to, że średnica donicy musi być o wiele większa niż 3 cm — przyjmuję się, że powinna być ona większa od rośliny nawet o 10 centymetrów. W tym wypadku powinno się także brać pod uwagę wysokość rośliny — najlepiej, jeśli będzie ona miała 1/3 wysokość rośliny.

Dobierając donice do dużej rośliny, warto skupić się także na jej wyglądzie. Duża donica będzie doskonale widoczna w pomieszczeniach, więc warto zadbać o to, aby stanowiła ciekawy element dekoracyjny, a nie tylko była wykorzystywana jako narzędzie typowo użytkowe. Bez większych problemów na rynku znaleźć można naprawdę bardzo ciekawe pomysły i rozwiązania estetyczne dla dużych donic.